sâmbătă, 29 octombrie 2011

Liga a-IV-a, Seria B, Etapa 10, 29.10.2011

INTRE SPERANTA SI NEPUTINTA

Sambata la Tamadau, echipa Fortuna a primit vizita echipei Unirea Manastirea, o echipa cu traditii si cu pretentii in fotbalul din acest judet.
    Partida incepe cu o mica intarziere, iar dupa o perioada de tatonare apar si fazele de gol. Prima oportunitate de a marca apartine echipei noastre cand in minutul 13 Vlad reia din intoarcere dar mingea loveste stalpul din stanga portii echipei oaspete. Primul gol al partidei este marcat de Fortuna in minutul 22 cand Ulmeanu executa excelent o lovitura de pa partea dreapta, portarul echipei oaspete respinge in fata iar Dumitrache atent reia in plasa. Din pacate la ultima faza a primei reprize oaspetii reusesc egalarea cu un sut din interiorul careului.
    Ai nostrii incep mai hotarati repriza a doua si in minutul 55 in urma unei respingeri gresite, Dumitrache profita si reuseste un lob peste portar de la 20 metri. Oaspetii nu mai au ce pierde si ies la atac, reusind egalarea in minutul 63 cand unul din atacanti suteaza in coltul lung, Anton reuseste sa apere, mingea ajunge in 6 metri de unde este introdusa in poarta. Din pacate echipa noastra a cazut fizic pe final, si in urma incercarilor zadarnice de a inscrie este surprinsa pe contraatac in minutele 73 si 85.
Echipa: Anton G., Dumitru C., Ulmeanu, Anton M., Costea I.,Dimancea (min.85 Radu), Vlad, Vali C., Marin M., Chita Petrus, Dumitrache.

SE PUTEA MAI MULT...

La Radu Voda, Fortuna a venit cu gandul sa ia toate cele trei puncte... Meciul a inceput spectaculos cu faze de poarta de ambele parti. Primul gol al partidei este marcat in minutul 16, cand Dimancea da o pasa filtranta, Scarlat scapa singur si suteaza in coltul lung, bara-gol.
   Al doilea gol vine in minutul 19, Anton degajeaza, Scarlat este faultat la centrul terenului, arbitrul lasa avantaj, mingea ajunge la Dumitrache care scapa singur cu portarul, il dribleaza pe acesta si inscrie in poarta goala.
   In continuare gazdele ies la atac, sustinuti de arbitrul central iar Scarlat "ii ajuta" reusind sa ia cartonas rosu in urma unui fault facut in careul echipei gazda.
   In continuare  echipa noastra se apara indarjit, (Anton reusind cateva parade senzationale in situatie de unu la unu) incercand sa apere rezultatul din teren dar gazdele reduc din handicap in minutul 34, cand unul din atacanti scapa de marcaj, (arbitrul de margine il "scapa" si el) intra in careu si suteaza in coltul lung, bara gol.
   Cea mai frumoasa faza din repriza a doua este realizata in minutul 80 de Dumitrache , care reuseste sa recupereze o minge la 25 metri se intoarce spre poarta, suteaza, portarul echipei gazda este spectator dar este salvat de transversala...
   La faza imediat urmatoare, in minutul 82, gazdele egaleaza in urma unei repuneri de la margine de pe partea stanga, mingea ricoseaza la la unul din atacanti care reuseste sa marcheze cu un sut in coltul lung.
Echipa: Anton G., Dumitru C., (min. 60 Ionita), Dimancea, Ghita A., Dumitrache, Costea I., Anton Marius, Chita Petrus, Constantin V., Scarlat M., Marin M.
Speranta 06 Plumbuita - Petrolul Ileana 3-0(n)
 Unirea Manastirea - Libertatea Belciugatele 3-1
 Avantul Dor Marunt - Viitorul Dalga 1-0
 Speranta Plumbuita - Progresul Fundulea 1-5
Rapid Razvani - Dinamo Sarulesti 3-4
 Victoria Lehliu - Phoenix Ulmu II 3-0 (n)

ZERO LA ZERO CONTESTAT...

Sâmbătă la Tămădău, s-a desfăşurat partida între Fortuna, din localitate şi Speranţa 06 din Plumbuita, echipă înfiinţată anul acesta. Partida a fost echilibrtă în general, cunoscute fiind rivalităţile şi orgoliile între cele două echipe din sate vecine. Meciul a început cu o mică întârziere datorită faptului că s-a cerut confruntare de către echipa gazdă.
    Partida incepe, echipele sunt de valori sensibil egale, prima faza fiind consemnata in minutul 21 cand Tanase de la oaspeti suteaza, Anton respinge in fata si nr. 11 de la oaspeti suteaza peste. Scor la pauza 0-0.
    Prima faza notabila a echipei noastre e consemnata in minutul 55 cand Petre suteaza mingea se indreapta spre vinclul portii iar portarul echipei oaspete reuseste sa salveze. Meciul se incheie cu o ratare, la ultima faza in minutul 90, Scarlat intoarce o minge la 18 metri lateral stanga iar Dumitrache suteaza iar mingea loveste stalpul din dreapta potii echipei Speranta 06.
    Prestatia brigazii de arbitrii a fost foarte buna, fazele discutabile fiind rezolvate corect de arbitrul central.
    Echipa: Anton G.(p), Dumitru C.,Dimancea, Vlad (min.80 Gabi), Anton M., Vali C. (min.60 Petre), Marin M., Scarlat, Alexandru G.,  Costea, Dumitrache.
Dinamo Sarulesti - Speranta Plumbuita  9-1
Progresul Fundulea - Avantul Dor Marunt 3-1
Viitorul Dalga - Unirea Manastirea 1-1
Libertatea Belciugatele - Steaua Lupsanu 0-3
Petrolul Ileana - Victoria Lehliu 2-2
Phoenix Ulmu II - Rapid Razvani 4-1
ULTIMA ORA :   Partida Fortuna Tamadau - Speranta 06 Plumbuita a fost omologata cu scorul de 3-0 in urma contestatiei formulata de echipa Fortuna pentru substituire de jucatori...

EI DOI NOI ZERO...
    La Lehliu pe o vreme de toamna târzie, cu vant rece, echipa gazdă a reuşit o victorie meritată. Gazdele au început timid, prima ocazie fiind consemnată în minutul 20 când  Haidu  şutează iar Anton reuşeşte să respingă miraculos. Gazdele mai ratează o ocazie în minutul 30 când acelaşi Haidu şutează de la 18 metri iar Anton reuşeşte să respingă .  Scor la pauză 0-0.
    După pauză, gazdele ies mai hotarâte de la cabine şi au o ocazie cât roata carului în minutul 65 când Dumitru C.  respinge greşit iar Prefac şutează şi acelaşi Anton salvează cu un reflex miraculos. În minutul 75 gazdele reuşesc deschiderea scorului în urma unei combinaţii superbe în centrul apărării noastre, I.Prefac şutează în colţul lung bara-gol. În minutul 87 gazdele măresc diferenţa în urma unei faze suspecte de offside, D. Vasilescu scapă singur, driblează portarul si înscrie în poarta goală.În minutul 89 Dumitrache scapă  de marcajul advers, şi este faultat la 18 metri de poartă, fundaşul advers vazând cartonaş roşu de la arbitrul partidei.
    Echipa: Anton G., Dumitru C., Anton M., Costea, Scarlat M., Ioniţă M., Dumitru Radu (min.70 Ulmeanu), Vlad, Vali C., Alexandru Ghiţă, Dumitrache.
Speranţa 06 Plumbuita - Libertatea Belciugatele 6-0
Steaua Lupsanu - Viitorul Dalga 0-1
Unirea Manastirea - Progresul Fundulea 1-3
Avantul Dor Marunt - Dinamo Sarulesti 1-2
Speranta Plumbuita - Rapid Razvani (amanat)

NIMIC LA NIMIC...

La Tamadau, pe o vreme frumoasa de toamna echipa Fortuna a primit vizita echipei Petrolul din Ileana.
    Cele doua echipe sunt de valori egale, acest lucru fiind confirmat si de pozitia din clasament a celor doua echipe.
Prima faza a meciului este consemnata in minutul 16 cand Vali executa o lovitura de colt de pe partea dreapta, Scarlat reia, portarul respinge la Dimancea care suteaza si mingea loveste buturile echipei oaspete.
    In continuare partida se desfasoara sub semnul echilibrului, ultima faza a primei reprize fiind consemnata la un sut frumos lui Costea, mingea se ducea sub bara dar portarul oaspete reuseste sa respinga.Scor la pauza 0-0.
    Dupa pauza meciul se reia sub aceiasi nota de echilibru, iar in minutul 56 Barza este eliminat dupa ce arbitrul ii acorda al doilea galben, in urma unui hent inutil la o faza ce se desfasura la centrul terenului.
    Ultima faza notabila a partidei s-a desfasurat in minutul 76 cand oaspetii lovesc bara cu un sut din 6 metri.Meciul se incheie cu un rezultat alb, notabil fiind faptul ca la echipa gazda, pe banca de rezerve nu s-a aflat decat veteranul Popa.
Echipa: Dumitru C.(p), Vlad, Vali C., Alexandru G.,Dumitrache, Barza?, Scarlat (min.82 Popa), Marin M., Costea, Dimancea, Ulmeanu
Rapid Razvani - Avantul Dor Marunt 1-1
Dinamo Sarulesti - Unirea Manastirea 1-1
Progresul Fundulea - Steaua Lupsanu 1-1
Viitorul Dalga - Speranta 06 Plumbuita 4-1
Libertatea Belciugatele - Victoria Lehliu 0-5
Phoenix Ulmu II - Speranta Plumbuita 4-0