duminică, 20 noiembrie 2011

Liga a-IV-a, Seria B, Etapa 13, 19.11.2011

ULTIMA ETAPA DIN TUR...

In ultima etapa din tur echpia noastra nu a jucat si conform sitului ajf a castigat la masa verde.

DUMITRACHE A UCIS SPERANTA...

La Tamadau Mare, pe o vreme frumoasa de toamna tarzie, a fost programat derbyul local intre Fortuna si Speranta din Plumbuita. Intre cele doua echipe din sate vecine exista o rivalitate mare care nu se rezuma numai pe plan sportiv...
Partida a inceput, echipele lupta indarjit pentru posesia balonului, apar unele duritati care incing spiritele.       Prima ocazie a partidei este consemnata in minutul 10 cand Dumitrache executa o lovitura de colt de pe partea dreapta, mingea este repinsa gresit de fundasii echipei Speranta, ajunge la Dimancea care reia spre poarta si loveste transversala. Primul gol al partidei este marcat de Speranta, in minutul 30 in urma unui contraatac, unul din atacantii scapa pe partea dreapta si suteaza pe langa Dumitru. Sor la pauza 0-1. A doua repriza incepe iar Fortuna forteaza egalarea. In minutul 50 Radu (care a jucat foarte slab) este inlocuit de Musat, Vlad este trimis atacant iar Scarlat este retras Mijlocas. Ocaziile se inmultesc la poarta echipei Speranta, iar in minutul 53 in urma unei combinatii cu Vlad, Dumitrache suteaza de la 16 metri si reuseste egalarea. Speranta cade fizic in jumatatea reprizei a doua, iar Fortuna nu reuseste sa se desprinda (min.73 Dumitrache lob peste portar, mingea loveste transversala, min.78 Musat suteaza, mingea loveste butul din dreapta). In minutul 80 Dumitrache reuseste golul victoriei cu un sut din 6 metri si ucide speranta celor din Plumbuita la un rezultat bun.
Din pacate am asistat la un joc slab, singurul lucru care a animat partida fiind ambitia jucatorilor din teren. Avand in vedere ca de la anul din aceasta serie vor ramane in liga a IV-a doar 5 echipe iar la noi in comuna avem 3 echipe care se zbat in subsolul clasamentului nu credeti DOMNILOR ca ar fi mai indicat sa sustinem o echipa oricare ar fi aceea sa ramana in liga a IV-a ? Sau e mai bine ca din 2012 cele 3 echipe sa joace la "Onoare" ?
Echipa: Dumitru, Costea, Vlad, Anton M., Alexandru G., Dimancea, Radu (min.50 Musat), Vali C., Scarlat M.(eliminat in minutul 65), Ulmeanu, Dumitrache.

AM PIERDUT LA SCOR DE NEPREZENTARE...

La Dor Marunt, pe un teren superb (cel mai bun gazon al seriei) Fortuna a făcut un joc dezamăgitor. Echipa nu a avut nici o ocazie clară de a marca fiind dominată de gazde pe toată durata partidei.
   Primul gol al meciului este înscris în minutul 29 când unul din atacanţii echipei gazdă primeşte o pasă pe partea stângă, pătrunde în careu şi înscrie pe lângă Anton G. cu un şut în colţul lung. În minutul 44 gazdele reuşesc să se desprindă, nr.9 este "scapat" de tusier si de fundaşii echipei noastre face o cursa de 30 metri şi inscrie pe lânga Anton G.
   Ultimul gol al partidei este înscris în minutul 80 tot de nr.9 de la gazde care scapă de offside, îl depaşeşte în viteză pe Anton M. şi înscrie cu un şut de la 16 metri.
Echipa: Anton G., Costea I., Vlad L., Anton M., Alexandru G., Dimancea, Radu, Scarlat M., Muşat I., Ulmeanu, Dumitrache.
Steaua Lupsanu - Victoria Lehliu 1-1
Unirea Manastirea - Petrolul Ileana 5-0
Speranta Plumbuita - Libertatea Belciugatele 1-1
Rapid Razvani - Viitorul Dalga 1-3
Dinamo Sarulesti - Progresul Fundulea 1-6
Speranta 06 Plumbuita - Phoenix Ulmu II 3-0 (n)