sâmbătă, 26 mai 2012

Ultima etapa din liga a IV a

Sâmbătă echipa noastră parea ca a fost luată prin surprindere ca Rapid Răzvani s-a prezentat la meci. Cu toate acestea echipa s-a strâns și a fost încropit un 11 de debut. Partida începe la fruierul arbitrului  cu 10 minute de întârziere sub un cer amenințător. Primul gol al partidei este marcat de oaspeți în minutul  10  cu un șut în vinclu fără speranță pentru portarul Laurențiu. În minutul 21 Fortuna egalează, Vali este faultat în careu iar lovitura de la 11 metri este transformată de Costea. Scor la pauză 1-1. A doua repriză se desfășoară sub semnul echilibrului, dar cei care marchează sunt tot oaspeții cu un gol direct din corner în minutul 75. În minutul 83 Fortuna egalează prin Scarlat care scapă singur cu portarul și reușește un șut plasat. În minutul 86 Costea primește o pasa excelentă de la Marin M. și șutează puternic de la 11 metri fără speranță pentru portarul advers. Scor final 3-2.
Echipa: Laur, George, Costea, Anton M., Anton F., Muşat, Ioniţă, Scarlat, Marin M., Dumitrache, Minea (min.80 Costel)

FORTUNA CÂŞTIGĂ DERBY-UL COMUNEI...

La Plumbuita s-a disputat derby-ul comunei intre echipa Speranta si Fortuna din Tamadau. Partida a inceput cu unele controverse, echipa gazda fiind nevoita sa joace cu tricourile "pe dos" datorita faptului ca nu are un al doilea rand de echipament.
          Primul gol al partidei a fost inscris in minutul 5 in urma unei lovituri de colt de pe partea stanga, mingea ajunge la Dumitru care recentreaza pana la Anton M. care inscrie cu o lovitura de cap din 6 metri. In minutul 17 se produce o faza controversata, un atacant al echipei Speranta scapa singur cu portarul Anton G. si este faultat. Au urmat parlamentari ce au intrerupt meciul 5 minute, Anton a fost eliminat iar locul acestuia in poarta a fost luat de Dumitru C.
          In minutul 23 Fortuna se desprinde pe tabela de marcaj, Dimancea da o pasa excelenta  in careu lui Dumitrache care marcheaza de la 15 metri cu un sut la coltul scurt. Scor la pauza 0-2.
          Repriza a doua incepe cu gazdele partidei in atac, care cu un om in plus (si cu ajutorul brigazii de arbitrii care au gresit flagrant la unele faze) nu reuseste sa marcheze. Al treilea gol al echipei Fortuna este marcat in minutul 65 din penalty de Dimancea. In minutul 80 gazdele reusesc sa reduca din handicap printr-un sut frumos din careu in coltul lung bara gol. Scor final 1-3.
          Echipa: Anton G., Costea, Dumitru C., George, Ionita M., Anton M., Musat, Anton  F., (min.70 Costel?) Alexandru G., Dimancea, Dumitrache.

VIZUALIZATI CLASAMENT

vineri, 18 mai 2012

UN EGAL NOROCOS REUSIT DE OASPETI ...

Miercuri, la Tamadau pe o vreme numai buna pentru fotbal s-a disputat partida între Fortuna din localitate și Avântul din Dor Mărunt. Partida a început cu dominarea echipei noastre care a dorit să incheie socotelile repede. Apar numeroase ocazii la ambele porti, jocul este placut. Primul gol al partidei este marcat de Dimancea în minutul 35 din lovitură de la 11 metri . Până la finalul primei reprize echipa noastră se aruncă în atac dar nu reușește să marcheze, singurul eveniment notabil fiind eliminarea unui jucător de la echipa oaspete pentru injurii aduse arbitrului central. Repriza a doua începe cu echipa gazdă care încearcă sa se desprindă pe tabela de marcaj și echipa oaspete care încearcă să înscrie pe contraatac. Din păcate la o fază petrecută în minutul 49, oaspeții scapa pe contraatac, Anton G. face un fault în careu iar oaspeții marchează în urma loviturii de la 11 metri acordate. Până la finalul meciului echipa gazdă încearcă să marcheze dar oaspeții se apără cu îndârjire, apar nervozități, frustări ocazii de o parte și de alta dar fără a se concretiza pe tabela de marcaj.
Echipa: Anton G., George, Anton M., Costea, Vali C., Dimancea, Marin M., Anton A., Alexandru, Dumitrache, Scarlat.

Victoria Lehliu - Steaua Lupsanu 4-0
Petrolul Ileana - Unirea Manastirea 2-1
Libertatea Belciugatele - Speranta Plumbuita 3-0
Viitorul 2010 Dalga - Rapid Razvani 4-2
Progresul Fundulea - Dinamo Sarulesti 3-0